ZÁSADY PRE HRU HRÁČA MFK Záh.Bystrica

1. Vždy CHOĎ proti lopte !!!

2. Loptu SPRACUJ pri prvom dopade na zem !!!

3. Loptu NENECHAJ skákať !!!

4. Loptu PRIHRÁVAJ pred hráča a nie za hráča !!!

5. Ak prihráš, nezostaň STÁŤ a zmeň miesto !!!

6. Ak dostávaš prihrávku, skôr ako ju preberieš, musíš VEDIEŤ, ako a kde sú postavení Tvoji i súperovi hráči a čo s ňou ďalej SPRAVÍŠ.

7. Ak preberáš prihrávku, PREBERAJ ju vždy do pohybu – loptu zastav len vo výnimočnom prípade.

8. Futbal sa HRÁ cez krídelné priestory !!!

9. Ak to nie je potrebné, loptu zbytočne NEDVÍHAJ – hraj po zemi.

10. Ak má loptu súper, OBSAĎ najbližšieho protihráča.

11. Ak máme loptu my, okamžite sa UVOĽNI. Spoluhráč s loptou musí mať vždy voľných aspoň dvoch hráčov.

12. Ak má Tvoj spoluhráč loptu, NEPRIPUSTI, aby ho atakovali protihráči.

13. Ak súperov hráč dostáva prihrávku, NEDOVOĽ mu, aby ju prebral – atakuj.

14. Ak súperov útočník prebral loptu, NEDOVOĽ, aby sa otočil k našej bráne.

15. Ak sa súperov útočník otočil s loptou, VYTLÁČAJ ho vhodným bránením do menej nebezpečných priestorov ihriska.

16. Ak brániš súpera, STAVAJ sa medzi hráča a našu bránu.

17. Súperovi NEDOVOĽ, aby Ťa obišiel z vnútornej strany.

18. Oslobodzujúci odkop NESMIE smerovať do streleckého priestoru našej brány.

19. Ak spoluhráč spracováva loptu alebo s ňou narába, POMÔŽ mu slovom – si sám, za Tebou,...

20. ZAPAMÄTAJ SI – lepšia strela na bránu, alebo prihrávka – ako strata lopty.

21. Ak zaútočí obranca s loptou, jeho akcia MUSÍ skončiť strelou, centrom, alebo prihrávkou.

22. V žiadnom prípade NESMIE zaútočiť z jednej strany obranca, záložník a útočník súčasne ! Jeden z nich musí bezpodmienečne zostať                 brániť 

23. Ak si stratil loptu, NEPRESTAŇ bojovať – musíš súperovho hráča spomaliť, aby Tvoji spoluhráči stačili obsadiť ďalších útočiacich protihráčov.

24. Ak má súper loptu vo svojej moci, snažíme sa urobiť „ MALÉ IHRISKO “ – zužovaním a prehusťovaním priestoru, naopak ak loptu získame         my, spravíme čo najskôr „ VEĽKÉ IHRISKO “ !!!

 

Desatoro mladého hráča je súborom základných pravidiel správania sa mladého hráča na ihrisku i mimo neho.

 

1. Milujem futbal a všetko, čo s ním súvisí. Chcem vedieť o ňom všetko - chcem poznať jeho históriu, súčasné hviezdy nielen svetového a európskeho významu, ale aj osobnosti slovenského futbalu.

2. Vážim si trénera, ostatných funkcionárov klubu a starších hráčov. Ich rady mi môžu pomôcť v ďalšom raste a napredovaní v mojej futbalovej kariére. Počas tréningu a zápasu je slovo trénera zákonom, o ktorom sa diskutuje len so súhlasom trénera. Na každom tréningu som plne sústredený na vlastnú hru a neriešim chyby ostatných - najmä nie výsmechom Rešpektujem pokyny trénera a snažím sa všetky cvičenia vykonať tak, aby bol s tým spokojný nielen tréner, ale hlavne ja sám. Veď ja chcem byť najlepším futbalistom. V zápase dodržiavam pokyny trénera, on je ten, čo má prehľad o dianí na ihrisku a vidí nedostatky v našej hre. V najbližšom tréningu určite vymyslí niečo, aby sme ich odstránili a našu hru zlepšili. Ak niečomu nerozumiem, spýtam sa.

3. Poznám pravidlá tejto krásnej hry. Ich ovládanie je jedným z predpokladov, že hra bude mať hlavu a pätu. Bez pravidiel sa aj taká krásna hra zmení na chaos.

4. Na každý tréning a zápas prídem včas, aby som neskorým príchodom nerušil ostatných. Beriem na vedomie, že za oneskorený príchod ma čaká trest - budem musieť spievať alebo ma čaká upratovanie v kabíne.

5. V mojom týme každý môj spoluhráč je mojim kamarátom. Máme spoločný cieľ - chceme vedieť futbal hrať a v zápase vyhrať. Nikdy sa nevysmievam spoluhráčom, ak sa im nedarí, ale naopak, snažím sa im radou, ukážkou, či inak pomôcť zvládnuť cvičenie. Plne si uvedomujem, že každý tým je len taký silný, aký silný je jeho naslabší člen. V prípade neúspechu nenadávam a nevyčítam, ale povzbudím spoluhráča.

6. Vážim si súpera a rešpektujem ho. Zároveň som si však vedomý svojich schopností a kvalít a preto dokážem v každom zápase, v každom osobnom súboji, využiť všetko, čo som sa naučil a čo som si vyskúšal so spoluhráčmi na tréningu. Nenadávam a nevyjadrujem sa hrubo a vulgárne na adresu hráčov súpera.

7. Hrám v rámci pravidiel fair-play, každý prejav nešportového správania je mi cudzí. Nepotrebujem sa správať hrubo a získať loptu v súboji podvodom. Dokážem to vlastnými silami a bez toho, aby som ja porušil pravidlá.

8. V samotnom zápase slovo rozhodcu je zákonom, o ktorom sa nediskutuje. Aj rozhodca je len človek, ktorý sa môže mýliť. Je zbytočné plytvať energiou na niečo, čo už nezmením, radšej ju použijem na hru.

9. Nájdi si svoj futbalový vzor

Každý chlapec, ktorý prepadne futbalu, chce byť raz Ronaldom a chce vedieť také kúsky ako Argentínčan Messi. Áno, to je správna cesta na futbalový Olymp už od prípraviek. Sleduj preto hru svojich idolov na vlastné oči, na televíznej obrazovke, prečítaj si, aká bola futbalová cesta týchto mimoriadnych hráčov k futbalovému majstrovstvu.

10. Som si vedomý, že futbal je hra, ktorú ocenia hlavne diváci. Vážim si potlesk po každej vydarenej akcii, či strelenom góle. Ale nenechám sa rozptýliť posmeškami, pokrikom, výsmechom a ani inými prehnanými reakciami divákov, či súpera. Jediný človek mimo ihriska, ktorý môže komentovať moju hru a dávať mi nejaké rady, je môj tréner. Jeho pokyny sa vynasnažím preniesť do hry, aby môj tým v zápase zvíťazil a diváci boli spokojní s našou hrou.